24 január 2011

Öt szeretetnyelv a házasságban / Egymásra hangolva, Gary Chapman

              Húszéves házassági tanácsadói munkája során jutott arra a következtetésre az író, hogy az emberek alapvetően öt szeretetnyelvet használnak. Ritkán fordul elő, hogy férj és feleség egyazon elsődleges szeretet-nyelvet beszél. Mindannyian arra hajlunk, hogy a számunkra legfontosabb szeretet-nyelven fejezzük ki szeretetünket, és zavarba jövünk, ha házastársunk nem érti, amit közölni akarunk. Bár szeretetünknek adunk hangot, az üzenet mégsem jut el hozzá, mert a nyelv, amelyet használunk, számára ismeretlen.
            Ha megismerjük az öt alapvető szeretet-nyelvet, és felfedezzük a magunk illetve házastársunk számára legfontosabbat, akkor a szükséges ismeret birtokába jutunk, mellyel alkalmazni tudjuk a hasonló témájú könyvek és cikkek javaslatait. Amint felismerjük és megtanuljuk társunk elsődleges szeretet-nyelvét, rátalálunk a tartós és szeretetteljes házasság titkára. Nem szükségszerű, hogy a szerelem elillanjon az esküvő után, de ahhoz, hogy megőrizzük, szeretetünket azon a nyelven kell kifejeznünk, amit a házastársunk megért.

Ha eredményesen akarjuk közölni szeretetünket,
 meg kell tanulnunk azt a szeretet-nyelvet,
melyet a társunk megért.

            A pszichológusok szerint a szeretet utáni vágy az ember alapvető érzelmi szükséglete. Szeretetből képesek vagyunk hegyeket megmászni, tengereket átszelni, homoksivatagokon átkelni, és kimondhatatlan megpróbáltatásokat elviselni. Szeretet nélkül azonban a hegyek megmászhatatlanná, a tengerek átszelhetetlenné, a homoksivatagok járhatatlanná, a megpróbáltatások pedig életünk gyötrelmeivé válnak.          Ha egyetértünk abban, hogy a szeretet fogalma minden korban, így napjainkban is áthatja az emberi társadalmat, akkor abban is egyet kell értenünk, hogy igen sokféle értelemben használjuk ezt a szót. Szeretünk úszni, síelni, vadászni. Szeretünk bizonyos tárgyakat: ételeket, autókat, házakat. Szeretjük az állatokat: a kutyát, a macskát vagy akár a lakásunkban tartott kígyót is. Szeretjük a természetet: a fákat, a füvet, a virágokat és a szép időt. Vannak szeretteink: anyánk, apánk, gyermekeink,  rokonaink, házastársunk, barátaink. Van, aki magába a szerelembe szeret bele.
            Sokszor viselkedésünket is a szeretetre való hivatkozással indokoljuk. „Azért tettem, mert szeretem őt" - hangzik a magyarázat a legkülönbözőbb cselekedetekre. Egy férfi házasságtörő kapcsolatát szerelemnek nevezi, míg más ugyanezt bűnnek tartja. Az alkoholista felesége eltakarítja a férje részeg kábulata után maradt törmelékeket. Ő azt mondja, hogy szeretetből teszi, a pszichológus ezzel szemben kölcsönös függőséggel magyarázza viselkedését. Az anya is a szeretetre hivatkozik, mikor teljesíti gyermeke minden kívánságát. A családterapeuta ugyanezt felelőtlen szülői magatartásnak nevezi. Mi is a szeretet valójában?
            A gyermekpszichológusok azt állítják, hogy minden gyermeknek vannak bizonyos érzelmi szükségletei, melyeket be kell tölteni ahhoz, hogy egészségesen fejlődjön. Az ember legalapvetőbb érzelmi szükséglete a szeretet és a gyengédség iránti igény, és az a biztos tudat, hogy tartozik valakihez, aki őt fontosnak tartja. Az a gyermek, akinek ez a mély belső szükséglete be van töltve, minden valószínűség szerint érett felnőtté válik. Enélkül azonban érzelmi fejlődése és kapcsolatteremtési készsége csorbát szenved.
            Igen találónak tartom a következő megfogalmazást: „Minden gyermekben van egy szeretet-tank, melynek meg kell telnie szeretettel. Ha a gyermek érzi, hogy szeretik, akkor kiegyensúlyozott lesz; mikor azonban szeretet-tankja kiürül, rosszalkodni kezd. A gyermekek helytelen viselkedésének hátterében nagyrészt a szeretet utáni kielégítetlen sóvárgás rejlik." Dr. Ross Campbell, a gyermekpszichiáter egyik előadásán hallottam először ezt a hasonlatot.

Emberlétünk legmélyén él a vágy a meghitt és szeretetteljes
kapcsolat iránt. A házasság rendeltetése,
hogy betöltse ezt a szeretetvágyat.

            A házasságban élő ember leghőbb vágya, hogy érezze társa szeretetét. Nemrégiben mondta egy férfi: „Mit ér a ház, az autók, a tengerparti nyaraló, vagy bármi más, ha az embert nem szereti a felesége?" Ez az ember minden másnál jobban vágyott a felesége szeretetére. Az anyagiak nem pótolják az érzelemgazdag, emberi szeretetet. Egy feleség szavai: „Gyűlölöm, hogy egész nap rám sem néz, mintha ott sem lennék, este viszont nekem esik az ágyban." Ez az asszony nem a szexet gyűlöli; kétségbeesetten sóvárog férje szeretetének érzelmi megnyilvánulására.
            A szeretetvágy mélyen a természetünkben gyökerezik. Az elszigeteltség sorvasztóan hat az emberi lélekre. Ezért tartják sokan a magánzárkát a legkegyetlenebb büntetésnek. Emberlétünk legmélyén él a vágy a meghitt és szeretetteljes kapcsolat iránt. A házasság rendeltetése, hogy betöltse ezt a szeretetvágyat. A bibliai teremtéstörténetben azt olvashatjuk, hogy férj és feleség „egy testté" lesznek. Ez nem a személyiség elvesztését jelenti, hanem azt, hogy a házasság mély és bensőséges kapcsolatában részesévé válnak egymás életének. Az Újszövetség írói arra intik a házastársakat, hogy szeressék egymást. Platóntól kezdve számos nagy gondolkodó hangsúlyozta a házasságon belüli szeretet fontosságát.
De amilyen nélkülözhetetlen, olyan tünékeny is a szeretet. .....

 Öt szeretetnyelv a házasságban / Egymásra hangolva, Gary Chapman

3 megjegyzés:

  1. Kedves Emese!
    Van egy ajándékom a számodra, kérlek nézz be hozzám.

    VálaszTörlés
  2. Köszönöm, nagyon kedves vagy!
    Gyakran úgy érzem kicsalogatnál a csigaházamból. :)

    VálaszTörlés
  3. A szeretetet is meg lehet tanulni...akárcsak az életet.Mértékkel, mélyen...

    VálaszTörlés